VIDEOS 2018 – GENEVA

TEAM #1 – PHYSICS
Radka Zounková + Roman Štěpánek
VIDA! Science Centre | Brno, Czech Republic
 


TEAM #2 – NEUROSCIENCES
Augustin Joessel
Centre Interfacultaire de Neurosciences | Université de Genève | Genève, Switzerland


TEAM #3 – ASTRONOMY & PHYSICS
Dimitrios Tsimpidas + Panagiotis Lazos
Visitor Center | National Observatory of Athens | Athens, Greece


TEAM #4 – CHEMISTRY & PHYSICS
Ernő Gyarmathy + Tamás Zelles
Mobilis Interaktív Kiállítási Központ | Győr, Hungary


TEAM #5 – PHYSICS
Johanna Jensén + Christina Humina
ÅA’s Fysikshow | Åbo Akademi University | Turku, Finland
 


TEAM #6 – PHYSICS –  SECOND PRIZE 
Sebastian Skorzinski + Marius Herold
Zauberhafte Physik | Georg-August-Universität Göttingen | Göttingen, Germany


TEAM #7 – PHYSICS –  FIRST PRIZE 
Steffi Moll + Florin Hemmann
Physikshow | Universität Bonn | Bonn, Germany


TEAM #8 – IMPROVISATION ON SCIENCES –  THIRD PRIZE 
Tomasz Ruszkowski + Paweł Jaskólski
Heweliusze Nauki | Warsaw, Poland


TEAM #9 – PHYSICS
Kristin Anett Remmelgas + Sander Kotkas
Teadusbuss | Tartu Ülikool | Tartu, Estonia
 


TEAM #10 – CHEMISTRY
Katharina Fromm + Jihane Hankache
Département de Chimie | Université de Fribourg | Fribourg, Switzerland


TEAM #11 – MATHEMATICS
Adrien Laurent + Guillaume Bertoli
Mathscope | Université de Genève | Genève, Switzerland 
with the crucial input of Fathi Ben Aribi


TEAM #12 – SOCIAL SCIENCES & HUMANITIES
Mandira Halder
Faculté de psychologie et des sciences de l’éducation | Université de Genève | Genève, Switzerland


TEAM #13 – CHEMISTRY –  TEAMS SPECIAL PRIZE 
Daniele Franchi
Istituto di Chimica dei Composti OrganoMetallici | Consiglio Nazionale delle Ricerche | Firenze, Italy
 
 


TEAM #14 – BIOLOGY –  JURY SPECIAL PRIZE 
Valeria Cagno Faculté de Médecine | Université de Genève | Genève, Switzerland
Elisa Rossetti Janssen Pharmaceutical Company | Leiden, The Netherlands
with the crucial input of Giovanni Porcellana


TEAM #15 – PHYSICS
Birgit Schouten + Camille de Valk
Stichting Rino | Huygens Laboratorium | Leiden, The Netherlands

AWARD CEREMONY
Stéphane Gabioud (MC) + Claire Josse & Fabrice Riblet (Jury) + Awarded Teams


All videos were taken by Jano Moscardi (Luxan) and post-produced by Mathias Popee (UNIGE).

Réalisation : Sur Mesure concept