PHOTOS – 2019 – HANNOVER

Information and guidelines on the use of pictures of the event are available here 3Mb.


MASTER OF CEREMONY, JURY, STAFF
On stage – Master of Ceremony: Rebecca Claude) (Georg-August-Universität Göttingen).
In front of the stage – Jury: Name1, Name2, Name3, Name4 (Georg-August-Universität Göttingen).
In front of the stage – Local Organising Committee: Silke Möbius and Marcel Neimeyer (Georg-August-Universität Göttingen).
Backstage: Marike Schwickardi, Marius Herold,  Benjamin Bühring (Georg-August-Universität Göttingen), Name (IdeenExpo).
Not shown – Photographer: Sebastian Skorzinski (early Science Me participant and lover; formerly Georg-August-Universität Göttingen).
Video: Niels Imse, Artur Groh (Georg-August-Universität Göttingen), Sebastian Skorzinski.


THE PUBLIC
Between 100 and 300 spectators attended each show, suming up to a total audience of ca. 2’000 laymen of all ages during the whole event.


THE PARTICIPANTS


TEAM #1 – CHEMISTRY & PHYSICS
Didier Perret
Chimiscope – UNIGE | Université de Genève | Genève, Switzerland


TEAM #2 – PHYSICS –  FIRST PRIZE 
Bárbora Mikulecká + Karolina Pecková
ÚDiF | Brno, Czech Republic


TEAM #3 – PHYSICS
Ricarda Kuntzle + Claas Warnecke
Zauberhafte Physik | Georg-August-Universität Göttingen | Göttingen, Germany


TEAM #4 – PHYSICAL CHEMISTRY –  SPECIAL PRIZE 
Laura Rodríguez Gómez + Niklas Kramer
Physikshow | Universität Bonn | Bonn, Germany


TEAM #5 – PHYSICS & CHEMISTRY
Els Peeters + Patrik Claes
vzw Spelenderwijzer | Universität Bonn | Wommelgem, Belgium


TEAM #6 – PHYSICS & TECHNOLOGY
Tomasz Ruszkowski + Paweł Jaskólski
Heweliusze Nauki | Warsaw, Poland


TEAM #7 – PHYSICS
Steven Zwaan + Guus de Wit
Huygens Laboratorium | Universiteit Leiden | Leiden, The Netherlands


TEAM #8 – PHYSICS & CHEMISTRY –  THIRD PRIZE 
Sandra Lisbeth Heinlo + Karl Markus Villemson
Teadusbus | Tartu, Estonia


TEAM #9 – PHYSICS & CHEMISTRY –  SECOND PRIZE 
Nina Rinkinen + Otso Helos
Pop-Tiede ry | Helsinki, Finland


TEAM #10 – PHYSICS
Tamás Zelles + Ernõ Gyamarthy
Mobilis Science Center | Györ, Hungary


TEAM #11 – CHEMISTRY
Sofia Simões + Miguel Cardoso
Fábrica Centro Ciência Viva de Aveiro | Universidade de Aveiro | Aveiro, Portugal


AWARD CEREMONY
First Prize: Team #2 – Bárbora Mikulecká + Karolina Pecková | ÚDiF | Brno, Czech Republic
Second Prize: Team #9 – Nina Rinkinen + Otso Helos | Pop-Tiede ry | Helsinki, Finland
Third Prize: Team #8 – Sandra Lisbeth Heinlo + Karl Markus Villemson | Teadusbus | Tartu, Estonia
Special Prize: Team #4 – Laura Rodríguez Gómez + Niklas Kramer | Physikshow | Universität Bonn | Bonn, Germany

Réalisation : Sur Mesure concept