PHOTOS – 2016 – GENEVA

Information and guidelines on the use of pictures of the event are available here 3Mb.


HOST SPOT – « NUIT DE LA SCIENCE »
« Science Me! 2016 » was hosted in the park of the Perle-du-Lac, Geneva, during the 11th edition of « La Nuit de la Science » organised by the Museum of Science History, city of Geneva.
Other images of « La Nuit de la Science 2016 » are available here.


« SCIENCE ME! 2016 » THEATER
The competition, claimed by the organisers of the « Nuit de la Science 2016 » as its flagship event, took place under a 100-seat tent.


MASTER OF CEREMONY, JURY, STAFF
On stage: Emmanuel Gripon (Master of Ceremony; La Souris Verte), Fabrice Riblet (Jury; Jardin Expérimental) and Jakub Šesták (Jury; iQlandia). Backstage: *Fernando de Miguel (Back Office), *Yvan Le Hyaric (Stage Manager), Stéphane Détruche + Vida Sadat-Noorbakhsh (Control Room), *Gordon Brown + Bruno Simões de Almeida (Photo/Video), *Bérénice Moynier (Social Event) [* not shown].


THE PUBLIC
Between 90 and 160 spectators attended each show, suming up to a total  audience of ca. 2’000 laymen of all ages during the whole event.


TEAM #1 – PHYSICS
Sebastian Skorzinski + Johannes Hinrichs
Zauberhafte Physik | Georg-August-Universität Göttingen | Göttingen, Germany


TEAM #2 – CHEMISTRY & MICROBIOLOGY
Myriam Troccaz | OM Pharma S.A. | Genève, Switzerland
Christian Starkenmann | Firmenich S.A. | Genève, Switzerland


TEAM #3 – PHYSICS
Uliana Nyemchenko + Viktor Bartak
Paradox Show | Karazin Kharkiv National University | Kharkiv, Ukraine


TEAM #4 – INFORMATICS
Dimitri Racordon + David Lawrence
Département d’informatique | Université de Genève | Genève, Switzerland


TEAM #5 – ASTRONOMY –  THIRD PRIZE 
Laura Weber + Christoph Schürmann
Physikshow | Universität Bonn | Bonn, Germany


TEAM #6 – AFFECTIVE SCIENCES
Last minute cancellation


TEAM #7 – PHYSICS
Johan Lindén + Jakob Mäkelä
Physics Road Show | Åbo Akademi University | Turku, Finland


TEAM #8 – PSYCHOLOGY
Florian Cova
Centre interfacultaire en sciences affectives | Université de Genève | Genève, Switzerland


TEAM #9 – PHYSICS –  FIRST PRIZE 
Ana Rodrigues + Miguel Cardoso
Física Viva | Universidade de Aveiro | Aveiro, Portugal


TEAM #10 – PHYSICS –  SECOND PRIZE 
Alexandre Fête + Damien Stricker
Physiscope | Université de Genève | Genève, Switzerland


TEAM #11 – CHEMISTRY
Brynja Bjarnadóttir + Baldur Brynjarsson
Sprengjugengið | Háskóli Ísland | Reykjavík, Iceland


TEAM #12 – PHYSICS
Kenneth Lund Andersen + Andreas Springborg
Fysikshow Aarhus | Aarhus Universitet | Århus, Denmark


TEAM #13 – MATHEMATICS –  SPECIAL PRIZE 
Xavier Morvan + Arnaud Ihne
Mathscope | Université de Genève | Genève, Switzerland


TEAM #14 – CHEMISTRY & PHYSICS
Kerttu Maria Peensoo + Eliise Tammekivi
Science Bus | Tartu Ülikool | Tartu, Estonia


TEAM #15 – MEDICINE
Aurelia Loriol + Dorian Garin | Collège de Genève | Genève, Switzerland
Thibault + Colin | Université de Genève | Genève, Switzerland


TEAM #16 – PHYSICS
Kristbjörg Anna Þórarinsdóttir + Sara Högnadóttir
UniSci Vísindasmiðja | Háskóli Ísland | Reykjavík, Iceland


TEAM #17 – NEUROSCIENCES
Emilie Qiao-Tasserit | Faculté de médecine | Université de Genève | Genève, Switzerland
Vanessa Siffredi | Section de psychologie | Université de Genève | Genève, Switzerland


AWARD CEREMONY
First Prize: Team #9 – Ana Rodrigues + Miguel Cardoso | Física Viva | Universidade de Aveiro | Aveiro, Portugal
Second Prize: Team #10 – Alexandre Fête + Damien Stricker | Physiscope | Université de Genève | Genève, Switzerland
Third Prize: Team #5 – Laura Weber + Christoph Schürmann | Physikshow | Universität Bonn | Bonn, Germany
Special Prize: Team #13 – Xavier Morvan + Arnaud Ihne | Mathscope | Université de Genève | Genève, Switzerland

Réalisation : Sur Mesure concept